Best Gekozen
Beste multimeter

Beste multimeter 2022

Wat is een goede multimeter voor de professional en voor de doe-het-zelver?

Met een goede multimeter heb je één toestel waarmee je uiteenlopende metingen kan uitvoeren. Standaard kan een goede multimeter bijvoorbeeld spanning, stroom en elektrische weerstand meten. Toch kan een hedendaagse multimeter ook meer dan dat en heeft het vaak geen moeite met frequentie- en capaciteitsmetingen. Multimeters zijn er in de meest uiteenlopende prijsklassen en dit maakt het kiezen van de beste multimeter er niet eenvoudiger op. Daarom leggen we het een en ander voor je uit en helpen we je bij het vinden van de beste multimeter.

Inhoudsopgave

Best gekozenBeste aanbiedingBeste prijs/kwaliteit
Fluke 179
Profile PIN-112Fluke 115

De beste multimeter van 2022 is volgens ons de Fluke 179 met een meetbereik van 0 tot 10 A en tot 1 kV. Daarnaast meet het weerstandswaardes tot 50 MΩ. De beste multimeter kost +/- € 343,34.

De Profile PIN-112 is een goedkope maar goede multimeter voor thuis. Het meet spanningen tot 600 volt, stromen tot 10 A en weerstandswaardes tot 2 MΩ. Je koopt 'm voor +/- € 19,95.

Wij raden de Fluke 115 aan. Dit is een goede multimeter met een uitstekende nauwkeurigheid en een ruim meetbereik. Deze goede multimeter koop je voor +/- € 230,99.

€ 343,24€ 19,95€ 230,99
BEKIJKEN
BEKIJKEN
BEKIJKEN

1. Informatie over multimeters

Bij het zoeken naar de beste multimeter zijn er een aantal zaken waarop je kan letten. De meetcategorie is uiteraard belangrijk, maar kijk ook naar de te meten grootheden en de nauwkeurigheid die de multimeter garandeert.

1.1. Meetcategorieën

Om het kiezen van een multimeter eenvoudiger te maken, is het assortiment onderverdeeld in vier meetcategorieën. Zij geven de mogelijke toepassingen aan. Bij meetcategorie I gebruik je de multimeter bij apparatuur met een accu, zoals een smartphone of auto. Bij meetcategorie II meet je apparatuur die op het laagspanningsnet is aangesloten, zoals een lamp of een televisie. Meetcategorie III gebruik je bij het meten van vaste apparaten en de bedrading in een gebouw, zoals schakelaars en stopcontacten. Bij meetcategorie IV gaat het ten slotte om buitenshuismetingen of metingen aan de bron, bijvoorbeeld bij grondkabels en hoofdzekeringen.

1.2. Te meten grootheden

Niet elke multimeter kan evenveel grootheden meten. Vrijwel alle multimeters kunnen gelijkstroom, wisselstroom, weerstand en spanning meten. Er zijn echter ook multimeters waarmee je de capaciteit kan meten, waarmee je diodetests uitvoert, temperaturen meet, kabelbreuken opspoort en dergelijke meer.

1.3. Nauwkeurigheid

Multimeters zijn nooit 100% nauwkeurig. De fabrikant geeft daarom steeds de meetafwijking weer. Als je multimeter bijvoorbeeld een meetafwijking van 1% heeft en je 100 volt meet, dan ligt de werkelijke waarde tussen 99 en 101 volt. Er zijn multimeters met meetafwijkingen van minder dan 0,1% maar soms loopt de meetafwijking op tot 2%.

2. Dit zijn de beste multimeters van 2022

Wil je een nieuwe multimeter kopen? Dan is het goed om te kijken welke multimeter het beste is. Dat kun je hieronder in de tabel vinden. We hebben de varianten getest op prijs, soort, functies, eigenschappen en de kwaliteit. Je kunt op verschillende criteria selecteren.

ColumnsOnetwoThreeFourFiveSixSevenAchtNegenTien
Fluke 179beste infraroodlampFluke 117Fluke 115Fluke 113Laserliner MultiMeter-Compact 083.034ADigi-Tool 420ALaserliner MultiMeter 083.031ALaserliner MultiMeter-PocketBoxProfile PIN-112
1. Fluke 179
2. Fluke 177
3. Fluke 117
4. Fluke 115
5. Fluke 113
6. Laserliner MultiMeter-Compact 083.034A
7. Digi-Tool 420A
8. Laserliner MultiMeter 083.031A
9. Laserliner MultiMeter-PocketBox
10. Profile PIN-112
Beste prijs€ 343,24€ 292,21€ 247,95€ 230,99€ 129,08€ 67,99€ 36,45€ 29,99€ 29,66€ 19,95
DiodetestJaJaJaJaJaJaNeeJaJaJa
DoorgangstestJaJaJaJaJaJaNeeJaJaNee
CapaciteitsmetingJaJaJaJaJaJaNeeNeeNeeNee
Akoestisch waarschuwingssignaalJaJaJaJaJaJaJaNeeJaJa
Max. stroom (AC) (A)10101010-1010100,210
Meetafwijking stroom (DC)1%1%0%0%-2,50%1%2%1,20%2%
Max. stroom (DC) (A)10101010-1010100,210
 Meetafwijking stroom (AC)1,50%1,50%1%1%1%3%1%2%1,50%2%
 Max. spanning (AC) (V)10001000600600600600250300250600
Meetafwijking spanning (AC) (V)1%1%1%1%1%2%1%1,20%1,20%1,20%
 Max. spanning (DC) (V)10001000600600600600250300250600
 Meetafwijking spanning (DC) (V)0,09%0,09%0,50%0,50%0,50%1,50%1%1%1%1%
Meetbereik weerstand50 MΩ50 MΩ40 MΩ40 MΩ60 kΩ40 MΩ20 MΩ2 MΩ20 MΩ2 MΩ
Meetafwijking weerstand0,90%0,90%0,90%0,90%0,90%2%1%1,20%1,50%1%
Beoordeling9,49,398,98,78,287,97,77,4
BEKIJKENBEKIJKENBEKIJKENBEKIJKENBEKIJKENBEKIJKENBEKIJKENBEKIJKENBEKIJKENBEKIJKEN

3. De 5 beste multimeters van 2022

Wat is een goede multimeter? Veel is afhankelijk van waarvoor je het wil gebruiken. Een goede multimeter voor thuis is namelijk nog geen goede multimeter voor een ventilatie-expert. Hieronder vind je dan ook niet alleen weer wat wij de beste multimeter vinden, maar hebben we ze bovendien ook van een woordje uitleg voorzien en geven we tevens enkele alternatieven mee. Zo kies je eenvoudig de beste multimeter voor jouw toepassingen.

1. Fluke 179

Fluke 179

De Fluke 179 was eerder al de beste multimeter van 2020 en ook in 2022 vinden wij het de beste multimeter. De beste multimeter heeft alle functies voor de meeste elektrische metingen. Het is een ideale multimeter voor wie aan verwarming en ventilatie werkt. Je gebruikt de beste multimeter niet alleen voor spannings-, stroom- en weerstandsmetingen, maar ook voor temperatuurmetingen, capaciteitsmetingen en frequentiemetingen. Daarnaast beschikt het over een doorgangstest, een diodetest en een weerstandstest. De metingen duren iets langer dan bij andere multimeters maar zijn wel ongelofelijk accuraat.

Bestel de Fluke 179 bij de volgende vertrouwde webshops:

 

Voordelen

  • Hoog temperatuurmeetbereik tot 400°C
  • Meet capaciteiten vanaf 1 nF
  • Meet stromen vanaf 0,01 mA
  • Meet spanningen vanaf 0,01 mV
  • Meet spanningen tot 1.000 V

Nadelen

    • Meetafwijking van 1,5% bij wisselstroom
    • Niet de snelste metingen

 

 

 

2. Fluke 177Fluke 177

De Fluke 177 is een uitstekend alternatief voor de beste multimeter. De tweede beste multimeter heeft een instelbare achtergrondverlichting en is geschikt voor diverse elektromechanische en elektrische werkzaamheden. Handig is de holdfunctie zodat je meetwaardes nog kan aflezen na het uitvoeren van de meting. De tweede beste multimeter levert heel accurate metingen op en beschikt over een filtermodus om instabiele signalen recht te trekken. De tweede beste multimeter wordt geleverd met een batterij van 9 volt en met de benodigde meetsnoeren.

Bestel de Fluke 177 bij de volgende vertrouwde webshops:

 

Voordelen

  • Geschikt voor frequentiemetingen
  • Diodetest
  • Doorgangstest
  • Capaciteitsmeting
  • Akoestisch waarschuwingssignaal

Nadelen

    • Niet geschikt voor transistormetingen
    • Meetafwijking van 1,5% bij wisselstroom

 

 

 

3. Fluke 117Fluke 117

De Fluke 117 is een heel goede multimeter. Deze goede multimeter meet heel nauwkeurig en heeft zelfs bij wisselstromen een meetnauwkeurigheid van 1%. Daarnaast gebruik je deze goede multimeter onder meer voor het meten van spanningen, frequenties en capaciteiten. Het beschikt tevens over een diodetest. Deze goede multimeter beschikt over een AutoVolt-functie waarmee automatisch wordt gedicteerd of het om gelijk- of wisselstroom gaat. Het display beschikt over witte achtergrondverlichting en hierdoor is deze goede multimeter ook geschikt voor gebruik op lastige locaties.

Bestel de Fluke 117 bij de volgende vertrouwde webshops:

 

Voordelen

  • Geschikt voor frequentiemetingen
  • Diodetest
  • Doorgangstest
  • Capaciteitsmeting
  • Achtergrondverlichting

Nadelen

    • Meet geen weerstanden van meer dan 40 MΩ
    • Meetafwijking van 0,5% bij gelijkspanningsmeting

 

 

 

4. Fluke 115

Fluke 115

De Fluke 115 is een goede multimeter die goed te vergelijken valt met de Fluke 117. De mogelijkheden zijn hier gelijklopend en ook qua meetnauwkeurigheid zijn ze vrijwel identiek. Het enige verschil is eigenlijk dat de Fluke 117 beschikt over spookspanningsdetectie en voorzien is van VoltAlert contactloze spanningsdetectie, terwijl de Fluke 115 niet over deze mogelijkheden beschikt. Hierdoor is de Fluke 117 iets beter geschikt voor veeleisende omgevingen zoals ziekenhuizen, terwijl de Fluke 115 eerder een compacte en goede multimeter voor buitenmonteurs is. Ook als je een goede multimeter voor thuis zoekt, is de Fluke 115 een uitstekende keuze.

Bestel de Fluke 115 bij de volgende vertrouwde webshops:

 

Voordelen

  • Geschikt voor frequentiemetingen
  • Diodetest
  • Doorgangstest
  • Capaciteitsmeting
  • Achtergrondverlichting

Nadelen

    • Meet geen weerstanden van meer dan 40 MΩ
    • Meetafwijking van 0,5% bij gelijkspanningsmeting

 

 

 

5. Fluke 113Fluke 113

De Fluke 113 is een goede multimeter voor thuis en meet bijvoorbeeld spanningen tot 600 V. Dit is een accurate multimeter met veel meetmogelijkheden. Het heeft een degelijke basisnauwkeurigheid van 2% en je gebruikt het onder meer voor het meten van weerstanden, capaciteiten en spanningen. Het is echter wel een uitgeklede versie. Het kan bijvoorbeeld geen stroom meten en heeft een weerstandsmeetbereik van 0,1 Ω tot 60 kΩ.

Bestel de Fluke 113 bij de volgende vertrouwde webshops:

 

Voordelen

  • Groot display met achtergrondverlichting
  • Diodetest voor vermogens-, silicium- en germaniumdiodes
  • Automatische en handmatige bereikselectie
  • Compleet inclusief batterij en meetsnoerset

Nadelen

    • Geen stroommetingen
    • Weerstandsmetingen tot 60 kΩ
    • Meetafwijking van 0,5% bij gelijkspanningsmeting

 

 

 

4. De populairste merken multimeters

De Velleman multimeter is een heel populaire keuze, net zoals de Laserliner multimeter en de Fluke-multimeter. Verder doen ook de Meterman multimeters het heel goed. Niet voor niets leverde dit merk eerder al onze beste multimeter van 2019. Een andere populaire keuze is de Kopp multimeter, net zoals de Elro multimeter, de Plieger multimeter, de Skytronic multimeter en de Topcraft multimeter. Het zijn stuk voor stuk goede merken die we zeker aanbevelen.

5. Hoe is de lijst met beste multimeters 2022 tot stand gekomen?

Voor deze lijst met beste multimeters hebben we verschillende multimeters technisch met elkaar vergeleken. Hierbij hielden we ook rekening met de kalibratie. Een multimeter die bijvoorbeeld gekalibreerd is onder toezicht van de Duitse Akkreditierungsstelle heeft automatisch een streepje voor. Bij het beoordelen van de technische mogelijkheden hielden we vooral rekening met veelvoorkomend professioneel gebruik en thuisgebruik. Verder hebben wij de multimeters ook allemaal uitgeprobeerd en hebben we talloze reviews gelezen via websites als bol.com, Conrad, Amazon en Coolblue. Op basis van al deze informatie hebben wij onafhankelijk deze persoonlijke lijst met beste multimeters samengesteld.

Multimeter beste

 

6. Analoge multimeter vs. digitale multimeter

Je hebt wellicht wel gemerkt dat het hier stuk voor stuk om digitale multimeters gaat. Een digitale multimeter is nu eenmaal eenvoudiger af te lezen en geeft accuratere meetresultaten. Bovendien moet een digitale multimeter minder vaak gekalibreerd worden en kunnen er geen parallaxfouten optreden bij het aflezen van het meetresultaat. Toch heeft ook een analoge multimeter soms voordelen te bieden. Het grootste voordeel is dat plotselinge signaalveranderingen meteen worden gedetecteerd omdat ze direct invloed uitoefenen. Bij een digitale multimeter is het moeilijker om dergelijke plotselinge wijzigingen snel op te merken.

7. FAQ over multimeters

Een volledige uiteenzetting over de werking van een multimeter meegeven is onbegonnen werk, omdat dit per meetinstrument zou moeten worden gedaan. Toch kunnen we een aantal zaken voor je uitleggen. Hieronder beantwoorden we dan ook een aantal veelgestelde vragen over multimeters.

7.1. Hoe gebruik je een multimeter?

Dit is sterk afhankelijk van wat je wil meten. Elektrische spanning meten doe je bijvoorbeeld door de multimeter parallel over het meetobject aan te sluiten. De zwarte meetnaald wordt dan op de COM-ingang aangesloten en de rode op de V-ingang. Bij het meten van elektrische stroom moet de stroomkring worden onderbroken en wordt de multimeter in serie aangesloten. Ook hier sluit je de zwarte meetnaald aan op de COM-ingang. De rode meetnaald sluit je op de ampère-ingang aan. Kies altijd eerst de hoogste meetinstelling zodat de multimeter niet wordt overbelast. Bij het meten van een weerstand moet je altijd meten in een spanningsloze kring. De multimeter zal namelijk een klein stroompje doorheen de weerstand sturen. Sluit de zwarte meetnaald aan op de COM-ingang en de rode op de Ω-ingang.

7.2. Hoe werkt een analoge multimeter?

De werking van een analoge multimeter is gebaseerd op de D’Arsonval-galvanometer die bestaat uit een spoel die aan een roteerbare trommel is bevestigd. Wanneer stroom door de spoel stroomt, vormt er zich een magnetisch veld. Hierdoor zal de trommel roteren en zal een naald die eraan is bevestigd, langs de leesschaal bewegen. In wezen is een analoge multimeter dan ook een stroometer. Op basis van de stroomwaarde kan echter ook de spanning en de weerstand worden bepaald. Een digitale multimeter is dan weer een voltmeter.

8. Aanvullende producten voor multimeters

Naast een goede multimeter heb je natuurlijk ook meetsnoeren nodig. Daarnaast is een opbergetui of -kistje altijd handig. Soms zal het niet mogelijk zijn om de stroomkring te onderbreken. Dan is een multimeter niet geschikt om de stroom te meten. In dat geval kies je voor een stroomtang of ampèretang.

Delen:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email
Gerelateerde reviews